Wybory na prezydenta w Ameryce rozpoczynają się już za niedługo

15.09.2020, 14:26 0 komentarzy
Wybory na prezydenta w Ameryce rozpoczynają się już za niedługo

W roku bieżącym USA wybierze następną głowę państwa. Aktualnie ten obowiązek sprawuje Donald Trump i rzecz jasna ubiega się on o kolejną kadencję. Mimo wszystko konkurencja działa i 50 dni przed głosowaniem możemy zapoznania się z publiczną opinią. Jak się prezentuje sytuacja w tej chwili? Szanse którego kandydata są największe? W opozycji z 2016 rokiem, największy rywal obecnego prezydenta ma zdecydowanie wyższą przewagę.

Joe Biden, przedstawiciel partii Demokratów, ma ponad 7 procent przewagi nad obecnym prezydentem Ameryki. Jednak wyborczy komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie sądzi, żeby aktualne badania oddawały nadchodzący wynik głosowania. W ostatnim głosowaniu sytuacja była trochę podobna - Clinton w zeszłych wyborach również wyszła na prowadzenie, ale jej wyższość nie była bardzo spora. Było to tylko 2,3 procenta. Niezależnie od tego, że była sekretarz stanu posiadała wyższość i otrzymała więcej głosów, wziąwszy pod uwagę całe Stany, przegrała wybory z obecnym prezydentem.

Ciekawe jest to, że w Stanach nie przesądza o wyniku większa ilość poszczególnych głosów. Najważniejszy jest głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i jest uzależniona ona od mieszkańców w danym stanie. Aktualnie konkuruje ze sobą w znacznej mierze pięć stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania.

W każdym z wyżej wymienionych stanów sondaże różnią się. W niektórych miejscach wygrywa kandydat Republikanów, innym razem Joe Biden. Sytuacja zatem okazuje się nie być jednoznaczna. Dużo zdecydowanie zależeć będzie od przeważających nastrojów w wybranym miejscu - czasem obywatele przedstawiają republikańskie postawy, a gdzieniegdzie okazują się to podejście ogólnie demokratyczne. Mimo wszystko nawet w stanach przede wszystkim o poglądach republikańskich w ostatnim czasie pozachodziły wielkie zmiany. Dużo przez nowych, młodych mieszkańców, którzy reprezentują liberalne podejście, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w niskich cenach. Tego typu głosy być może będą miały znaczący wpływ na powołanie nową głowę państwa.

A jak wyglądać będą wybory podczas koronawirusa? Przez koronawirusa głosowanie potrwa trochę dłużej, bo zaczną się nawet we wrześniu. Duża liczba obywateli zdecydowała się głosować poprzez korespondencję.

Musimy zatem poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę zeszłe wybory, nic nie będzie 100% pewne a kierowanie się opiniami publicznymi okazać się może niecelne.

Tagi:

Zostaw komentarz