Czym charakteryzuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

20.11.2020, 09:39 0 komentarzy
Czym charakteryzuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prawie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został unormowany Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który jest obchodzony dnia 16 listopada. Z brakiem tolerancji codziennie styka się bardzo dużo osób i właśnie ten dzień ma o tym informować. Zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest natchnieniem do tego, by zajęli się rozwiązaniem tego ogromnego problemu. Edukowanie, czy także tworzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie akceptacji oraz zmniejszenie się poniżania osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest znakomitą metodą przeciwstawiania się różnym pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Częściej występujące zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy spotykają się z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odnalezieniu głównych przesłanek kiełkowania braku akceptacji, ale też mają obwieszczać, jak kłopotliwe mogą być oznaki braku akceptacji dla osób prześladowanych. Tego rodzaju czyny mają okazać się potrzebne do tego, by obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale także wskazać, czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych. Ma także pouczać, uczyć doceniania różnego rodzaju kultur, zrozumienia innych ludzi, ale również celem takich działań jest umiejętności wysłuchiwania.


W jaki sposób w Polsce obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Jednogłośny apel wystosowali prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej przemocy pojawiającej się z powodu rasizmu oraz homofobii, ale i też argumentują duże wsparcie dla tych osób. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże apelem. Solidarność dnia 16 listopada będzie obwieszczana przez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie wielu budynków, jak ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przede wszystkim w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane